tynkigipsowebialystok

Tynki cementowo-wapienne

Tynk cementowo - wapienny to przygotowana fabrycznie sucha mieszanka, w skład której wchodzi wapno budowlane, cement, piasek, wypełniacze mineralne (w tym perlit) i inne dodatki. Po zarobieniu z wodą tworzy jednolitą masę tynkarską o dużej przyczepności do podłoża.

Zastosowanie

Tynk cementowo-wapienny dostosowany jest do podłoży budowlanych (ścian i sufitów) z cegły ceramicznej i wapienno-piaskowej, betonu, betonu komórkowego, kamienia naturalnego czy płyt wiórowo-cementowych. Do stosowania wewnątrz i na zewnątrz każdego rodzaju pomieszczeń.

Na rynku dostępne są tynki maszynowe, jak również do nakładania ręcznego. Nakładanie specjalnym agregatem znacznie skraca czas pracy. Można dostać tynk z białym cementem, który łatwiej zamalować niż tynk z cementem szarym. Na otynkowane podłoże nanosi się według uznania farby, tapety lub tynki dekoracyjne, pamiętając, by robić to zgodnie z zaleceniami producenta

Zalety tynku cementowo-wapiennego

Tynk cementowo-wapienny zapewnia dobrą przepuszczalność pary, dlatego należy stosować go w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienki, kuchnie, pralnie, piwnice). Jest również niezastąpiony w pomieszczeniach, w których łatwiej o uszkodzenia (klatki schodowe, korytarze, garaże, kotłownie). Tynk cementowo-wapienny charakteryzuje się dużą trwałością, ponieważ jest elastyczny i pracuje razem z podłożem.

Ponadto ma zdolność naprawy mikrospękań, dzięki procesowi karbonatyzacji wapna, w wyniku której powstaje węglan wapnia wypełniający mikrospękania. Warto podkreślić, że wapno zawarte w tynku zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni i glonów. Tynk cementowo wapienny po nałożeniu i wygładzeniu daje strukturę piasku, więc gdy chcemy, aby powierzchnia była gładka należy na zastosowany tynk nanieść gładź gipsową - nie jest to jednak niezbędne.

Kiedy można nakładać tynk cementowo-wapienny?

W nowym budynku tynk należy nakładać, dopiero jak ściany osiądą i wyschną (zaleca się odczekać 3-4 miesiące od postawienia murów), po rozprowadzeniu przewodów elektrycznych, instalacji: wodno-kanalizacyjnej i c.o.

Powinny być już też wstawione okna i drzwi zewnętrzne. Najodpowiedniejsza temperatura w trakcie tynkowania to od 5°C do 25°C. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70%.

Marcin Bakun | windu.org
Strony internetowe: klikENTER.pl